حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

گزارش کوتاه صنعتی «کاربرد فناوری نانو در آنالیزگرهای جدید صنایع بالادستی نفت»

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ تعداد بازدید :‌ ۱۶۱۹
فرآیندهای صنایع نفتی اعم از بالادستی و پایین‌دستی وابستگی زیادی به تجهیزات آنالیزی دارد. کمتر فرایندی را در صنایع نفت می‌توان یافت که بدون وجود دستگاه‌های آنالیزی در آزمایشگاه‌ها، کیت‌‌‌های آنالیزی برخط و حسگرها قابل پیاده‌سازی باشد. در این میان، استفاده از تجیهزات آنالیزگر در صنایع بالادستی نقش مهمی را در حفظ میزان تولید نفت از مخازن نفتی بر عهده دارد. علاوه بر کاربردهای مرسوم تجهیزات آنالیزی، استفاده از این تجهیزات در مدیریت مخزن مقوله جذاب و جدیدی است که مورد توجه شرکت‌‌‌های بزرگ نفتی قرار گرفته است. یکی از مباحث روز صنایع بالادستی نفت، افزایش طول عمر مخازن نفتی به کمک شیوه‌‌‌های موسوم به مدیریت مخزن است. عمده‌‌‌ترین اهداف مدیریت مخزن افزایش تولید نفت و گاز، افزایش ذخایر قابل استحصال نفت و گاز در کنار کاهش هزینه‌‌‌های تولید است. یکی از الزامات رسیدن به اهداف مدیریت مخزن، شناخت دقیق و کامل شرایط حاکم بر مخزن و امکان پیش بینی رفتار مخازن نفتی در آینده است.
از این منظر، فناوری نانو می‌‌‌تواند به کمک نانو‌حسگرها به مدیریت مخزن کمک کند. با ساخت نانوحسگرهای جدید می‌‌‌توان اطلاعات بسیار دقیقی از مخزن و شرایط آن بدست آورد. از قابلیت‌‌‌های فناوری نانو می‌‌‌توان به ساخت ابزارهای مورد استفاده در انجام آزمایش چاه‌‌‌ها مانند ابزارهای اندازه‌‌‌گیری فشار و دما اشاره کرد. ساخت ابزارهای حافظه دار نمونه‌‌‌گیری درون چاه برای انجام آزمایش‌‌‌های PVT و سایر آزمایش‌‌‌ها و نیز ساخت نانوابزارهای آزمایش سیالات مخزن و نمونه‌گیری از سنگ مخزن از دیگر قابلیت‌‌‌های فناوری نانو در مهندسی مخزن است. 
همچنین فناوری نانو در ساخت بهتر تجهیزات آنالیزی مرسوم از جمله ساخت انواع سنسورها، حسگرهای گازی و ستون‌‌‌های دستگاه‌‌‌های کرومتوگرافی کاربردهای فراوانی دارد که توسط کمپانی‌های  بزرگ توسعه یافته و به بازار عرضه شده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code