حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

گزارش صنعتی «کاربردهای نانوپوشش­‌های سخت و مقاوم در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی» - ویرایش دوم

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۹/۲۲ تعداد بازدید :‌ ۱۹۹۴
از آنجا که فناوری نانو، یک رویکرد جدید به همه علوم و فنون می‌باشد، این فناوری کاربردهای گسترده‌ای در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی یافته است. به‌عنوان مثال می‌توان به افزایش راندمان کاتالیست‌ها با ایجاد حفره‌های نانومتری، افزایش ازدیاد برداشت نفت با استفاده از نانوهیدروژل‌های فوق جاذب، استفاده از نانوفیلترها در صنعت نیروگاهی و هزاران کاربرد دیگر اشاره کرد. از این‌رو این نوشتار صرفا به کاربردهای «فناوری نانوپوشش سخت و مقاوم در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی» معطوف شده است.
بیش از یکصد سال است که از عملیات سطحی و استحکام‌بخشی موضعی سطح، به عنوان راهکاری عملی برای بهبود عملکرد و افزایش عمرکاری قطعات استفاده می‌شود. نخستین فرایندهای سطحی شامل نیتریداسیون و کربوراسیون سطح بود. بعدها آبکاری انواع پوشش‌ها معرفی شد که هم‌اکنون در داخل کشور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه این روش‌ها سال‌ها در دنیا مورد توجه قرار گرفته‌اند اما در دو دهه اخیر با ظهور فناوری‌های نوین، فرایندهای سنتی گذشته یا با این فناوری تکمیل و اصلاح شده و یا اینکه جایگزین مناسبی برای آنها معرفی شده است. معایبی از قبیل اعوجاج در قطعات حین فرایند نیتروژن‌دهی مایع و گازی، مضرات زیست محیطی در فرایند آبکاری کروم سخت، تنها برخی از این عیوب هستند. ضمن اینکه خواص و بهبود عمر حاصل از روش‌های نوین بسیار بیشتر از فرآیندهای سنتی است.
حفظ و نگهداری تجهیزات در صنایع بزرگ مانند صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در برابر سایش، فرسایش و خوردگی از موارد مهم می‌باشد. در سال‌های اخیر با گسترش فناوری نانو، شرکت‌های بزرگ نفتی و گازی دنیا سعی در استفاده از این فناوری در بخش‌های مختلف این صنایع از جمله تجهیزات داشته‌اند. پتانسیل‌های بالای فناوری نانو باعث شده است که بخش فراوانی از فعالیت‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های بزرگ نفتی به استفاده از این فناوری معطوف شود.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha