حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

معرفی محصولات صنعت نفت و گاز در بانک محصولات فناوری نانو (NPD)

تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۲۰ تعداد بازدید :‌ ۱۲۱۳
موضوعات : صنعت و بازار
نویسندگان : امیرمحمود بخشایش-نویسنده اول ، صبا شرف الدین زاده-نویسنده دوم
تا پایان پاییز 1395 بالغ بر 6500 محصول در بانک محصولات فناوری نانو (NPD)به آدرس product.statnano.com ثبت شده است که 212 مورد از آنها در حوزه صنعت نفت و گاز دسته‌بندی شده‌اند. روان‌کننده‌ها، گریس‌ها، انواع روغن موتور، روغن ترمز و روغن گیربکس، آیروژل‌های عایق حرارتی، سیالات ضد خوردگی، غشاها، مته‌های حفاری و ابزار برش از جمله انواع محصولاتی هستند که در 51 شرکت از 16 کشور مختلف تولید و به بازارهای جهانی عرضه شده‌اند. نانوماده غالب در این محصولات، نانوذرات سولفید تنگستن، اکسید روی، دی‌اکسید‌سیلیسیم و اکسید سرنیم (IV) هستند. در میان این محصولات نانولوله‌های کربنی و فولادهای زنگ نزن حاوی دانه‌های نانویی نیز دیده می‌شود. مقاومت به سایش، خوردگی و اکسیداسیون در کنار استحکام مکانیکی مناسب در شرایط کاری دما و فشار بالا، از جمله خواصی هستند که این نانومواد در محصولات صنعت نفت و گاز ایجاد می‌کنند.

 

طبق تعریف استاندارد ISO TS 18110، هر نوع محصول مرتبط با نفت و گاز حاوی نانوماده که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبودیافته (Nano-Enhanced) و یا مبتنی بر فناوری نانو (Nano-Enabled) باشد، محصول نانویی در صنعت نفت و گاز محسوب می‌شود. تا پایان پاییز 1395 اطلاعات 212 محصول فناوری نانو که در حوزه صنعت نفت و گاز در 51 شرکت از 16 کشور تولید و به بازارهای جهانی عرضه شده‌اند، در بانک اطلاعاتی محصولات فناوری نانو[1] (NPD) ثبت شده است. در جدول 1 حوزه‌های صنعتی نفت و گاز و انواع مختلف محصولات هر حوزه آورده شده است.

 

شرکت‌های با بیشترین تعداد محصول ثبت شده در بانک NPD و سهم هرکدام از از برندهای متمایز صنعت نفت و گاز NPD در جدول 2 آمده است.

 نانوماده غالب در محصولات این شرکت‌ها نانوذرات سولفید تنگستن است که در بیش از نیمی از این محصولات (6/53 درصد) استفاده شده است. مکانیزم روان کنندگی این نانوذرات شامل لایه‌های لغزنده بارگذاری شده به شکل یک لایه چسبنده است که کاهش سایش و اصطکاک را به‌دنبال دارد. استفاده از اکسید روی، دی اکسید سیلیسیم، اکسید سرنیم (IV) و اکسید قلع آنتیموآن نیز به ترتیب در 2/7، 3/6، 8/4 و 8/4 درصد از محصولات گزارش شده است. در میان این محصولات نانولوله‌های کربنی و فولادهای زنگ نزن حاوی دانه‌های نانومقیاس نیز دیده می‌شود. نانوذرات الماس، نقره و نیکل از دیگر نانومواد مورد استفاده در صنعت نفت و گاز هستند.

 پنج کشور برتر به لحاظ تعداد برند عرضه شده در بازار ایالات متحده آمریکا، انگلستان، سنگاپور، چین و اتریش هستند که به ترتیب 1/41، 3/33، 8/6، 3/6 و 2/6 درصد از محصولات این بانک را تشکیل می‌دهند. در شکل 1 سهم هر یک از کشورهای فعال در تولید محصولات فناوری نانوی صنعت نفت و گاز مقایسه شده است. بیش از نیمی از 16 کشور دارای محصول در این صنعت را کشورهای اروپایی (با 8 کشور) و پس از آن کشورهای آسیا و اقیانوسیه (6 کشور) و پس از آن کشورهای آمریکایی (2 کشور) تشکیل می‌دهند.

55 درصد از محصولات که عموما از نوع روغن موتور هستند دارای خاصیت مقاومت به سایش، 34 درصد مقاوم به اصطکاک و 14 درصد مقاوم در برابر اکسیداسیون هستند که نتیجه آن کاهش مصرف سوخت، سر و صدای موتور و آلودگی‌های اگزوز است. 31 درصد از محصولات منجر به کاهش مصرف انرژی و 23 درصد آن‌ها باعث بهبود احتراق می‌شوند. بعلاوه حضور نانومواد می‌تواند قابلیت ویسکوزیته روغن‌ها را نیز افزایش داده و کارایی آن‌ها در شرایط کاری دما و فشار بالا بهبود بخشد. 16 درصد از محصولات مربوط به خطوط لوله و حفاری مانند لوله‌ها، مته‌ها، ابزار برش و سر مته‌ها دارای خواص مکانیکی خوب مانند استحکام، مقاومت در برابر خزش و خستگی و انعطاف پذیری بالا هستند. کاتالیست‌های نانویی صنعت نفت و گاز نیز علاوه‌بر خواص مکانیکی مناسب در دما و فشار کاری بالا، هدایت حرارتی و خواص آنتی باکتریال خوبی از خود نشان داده و مقاوم در برابر حریق هستند. در جدول 3 مقایسه‌ای بین انواع محصولات صنعت نفت و گاز به تفکیک ویژگی‌ها و نانومواد مهم موجود در آن‌ها صورت گرفته است.

 

اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات فناوری نانو صنعت نفت و گاز موجود در بازارهای جهانی در وبسایت NPD با نشانی http://product.statnano.com/industry/petroleum قابل دسترسی است.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)